Pásma

youtube

Kvalitní měřícké pásmo patří k základnímu vybavení

Kvalitní měřícké pásmo patří k základnímu vybavení

Měřící pásmo je standardní měřická pomůcka, která se používá na měření vzdáleností. Jde o základní měřidlo, jehož prostřednictvím je možné měřit vzdálenosti až s milimetrovou přesností. Ve stavebnictví, geodézií a v podobných technických oborech se dnes používají dva základní typy pásem - ocelová pásma a sklolaminátová pásma.

Sklolaminátové pásmo lze určitě doporučit pro běžné měření. Stupnice pásma je dělena po 1cm nebo 0,5cm, přičemž první metr je někdy rozdělen i na mm. Velkou výhodou sklolaminátového pásma je jeho rychlá a pohodlná údržba; ve většině případů stačí pásku oklepat nebo umýt proudem tekoucí vody. Je-li navíc takové pásmo umístěno na praktické vidlici, je údržba otázkou několika desítek vteřin.

Ocelové pásmo je zpravidla opatřeno milimetrovou stupnicí po celé své délce. Tento typ pásma se díky své přesnosti používá především na přesná nebo kontrolní měření. Pouze ocelové pásmo lze kalibrovat a vytvořit z něj tzv. stanovené měřidlo - např. pro účely ISO. Pásmo může být umístěno na vidlici nebo v pouzdře. Ocelové pásmo (zejména v pouzdře) vyžaduje pravidelnou údržbu a čištění, nejlépe po každém měření. Ocelovou pásku je nutné vyčistit do sucha a zbavit prachu. Nesprávnou údržbou můžete přesnost ocelového pásma snadno znehodnotit.

Co vám můžeme nabídnout pro měření vzdáleností

Vybrat pásmo v pouzdře nebo na vidlici?

Pásmo může být uloženo v kompaktním pouzdře, dnes většinou plastovém, nebo ve vidlici. Pásmo na vidlici má na rozdíl od pásma v pouzdře pevnou rukojeť, proto se jednoznačně lépe drží při měření a díky delší a robustnější klice (páce) se lehčeji ovládá při zpětném navíjení pásky po ukončení měření. Pásma v pouzdře nejsou praktická především pro stavebnictví, kde díky všudepřítomnému prachu, který se ukládá uvnitř pouzdra, dochází rychle k sedření čtení na pásce a následně k poškození navíjecího mechanismu.

Pro pásma o délkách 2m, 3m, 5m se vžil název svinovací metr, díky mechanické brzdě, která dokáže vysunutou pásku zastavit, resp. navinout zpět na bubínek. Standardní měřící pásma se vyrábí většinou v délkách 10m, 20m, 30m, 50m, 100m. Jiné délky pásem se vyrábějí jen na zakázku.

Ocelová a sklolaminátová pásma se vyrábí ve třídě přesnosti I. a II.

Třída přesnosti pásma

V současnosti se silně prosazuje bezkontaktní metoda měření vzdáleností pomocí laserového paprsku. Příkladem může být ruční laserový dálkoměr nebo geodetická totální stanice. Nicméně je jasné, že v některých případech je měření pásmem stále nejpřesnější a i nejrychlejší a proto popularita měřických pásem a svinovacích metrů neutuchá.

Pro měření vnitřních rozměrů a světlých výšek (okna, stavební otvory...) se s úspěchem používají teleskopické měřící tyče.Další informace

 

Třídy přesnosti

Vzorec pro výpočet mezní odchylky pro příslušnou třídu přesnosti, kde L je délka pásma v m.

 

    I. tř. přesnosti:
± (0,1 + 0,1 x L) mm
   II. tř. přesnosti:
± (0,3 + 0,2 x L) mm

 Oblíbené

odkaz

odkaz

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo