Měřím.cz

Měřím dobře - měřím rád!

Nivelační přístroje

Nivelační přístroje zajistí přesné výškové měření

Nivelační přístroje zajistí přesné výškové měření

Nivelační přístroje se, jak již jejich název napovídá, používají pro tzv. nivelaci nebo-li výškové měření. Správné určení výškových úrovní totiž patří k základním měřickým úlohám od počátků stavebnictví. Vývoj měřící techniky v průběhu času přešel od jednoduchých vodováh přes libelové nivelační přístroje až k současným automatickým nivelačním přístrojům využívajícím k přesnému určení vodorovné roviny tzv. závěsný kompenzátor. Prosazovat se začínají i výkonné elektronické nivelační přístroje. Nivelační přístroje se především využívají ve stavebnictví.

Nicméně přesný optický nivelační přístroj je možné využívat pro výškové měření i v jiných oborech, například při srovnávání strojírenských technologíí do vodorovné roviny nebo při určování a vytyčování výškových rovin v architektuře, zemědělství či krajinotvorbě. Nivelační přístroj by měl být v základní výbavě každé stavební firmy, jelikož kromě využití při výškovém měření jej lze v menší míře využít i pro základní úhlové měření či pro hrubé měření vzdáleností.

Které parametry nivelačního přístroje jsou důležité?

Které parametry nivelačního přístroje jsou důležité?

Nivelační přístroje se liší především svojí přesností. Pro běžné stavební práce a při měření na krátké vzdálenosti stačí nivelační přístroj s dvacetinásobným zvětšením dalekohledu, pro měření na větší vzdálenosti je vhodné vybrat přístroj se zvětšením dalekohledu nejméně 24x, nebo ještě lépe 30x nebo 32x. A pozor! Mezi často opomíjené parametry při nákupu pak patří hodnota tzv. minimálního zaostření dalekohledu na cíl. Při zakoupení nevhodného přístoje se při měření ve stísněných prostorách (šachty apod.) může stát, že budete odečítat na lati ve své těsné blízkosti a nebudete na ni moci zaostřit. Nivelační přístroje mají i nastavitelný vodorovný kruh pro hrubé úhlové měření s nejmenším dílkem 1°, což je pro naprostou většinu měření dostatečně přesné.

Kvalitní nivelační přístroj se dodává včetně transportního kufru.

Tato stránka používá cookies. Vice info