Teodolity

youtube

Teodolit umožňuje přesné měření úhlů a svislých rovin

Teodolit umožňuje přesné měření úhlů a svislých rovin

Teodolit je tradiční geodetický přístroj jehož počátky můžeme vystopovat již ve středověku. Současný, ve většině případů již elektronický teodolit se používá především v geodézii a stavebnictví pro přesné měření a vytyčování vodorovných a svislých úhlů. Díky možnosti pohybovat dalekohledem teodolitu ve svislém směru (sklápění dalekohledu) je teodolit nezastupitelným přístrojem při měření svislic. Teodolitem lze dokonce měřit i vzdálenost (opticky na nivelační lať).

Konstrukce teodolitu byla v každé době závislá na úrovni techniky, vědy a možnostech výroby. Původní opticko-mechanické teodolity byly osazeny kovovými kruhy a odečítacími stupnicemi (verniér), zatímco dnešní moderní teodolity již využívají všech výhod současné úrovně vědění a obsahují kromě kvalitní optické soustavy i špičkovou elektroniku. I z tohoto důvodu se dnes můžete setkat s označením elektronický teodolit, případně digitální teodolit. Oproti svým předchůdcům jsou elektronické teodolity podstatně jednodušší na obsluhu a ovládání. Naměřené hodnoty se přehledně zobrazují na displeji. Dokonce je možné vybrat si vhodné úhlové jednotky - digitální teodolit může měřit úhly ve stupních (360°) nebo v gradech (400G).

Teodolit se upevňuje na stativ. Pomocí tří stavěcích šroubů a trubicových libel se přístroj urovná do roviny. Teodolity dělíme dle přesnosti na stavební a vteřinové.

Teodolity se liší dle přesnosti měření úhlů

Teodolity se liší dle přesnosti měření úhlů

Ve stavebnictví se ve velké většině případů používají teodolity s nižší (avšak dostatečnou) přesností měření úhlů a možná i proto se pro tento typ přístroje vžilo pojmenování stavební teodolit. Takový digitální teodolit je konstruován tak, aby byl značně odolný vůči okolnímu prostředí a zároveň měl i velmi snadnou obsluhu a byl vysoce spolehlivý. Displeje pro zobrazování odečítaných hodnot jsou dva a jsou umístěny na přístroji naproti sobě oboustranně.

Pro účely geodetického měření a pro měření ve strojírenství se vyrábí přesné teodolity. Na první pohled sice rozdíl mezi tímto teodolitem a stavebním teodolitem nerozeznáte, ale po spuštění zjistíte, že tyto přístroje zobrazují úhly s vysokou přesností - na úhlové vteřiny (pozn.: 1° má 3600 vteřin!). Proto se tyto přístroje označují i jako vteřinové teodolity. Elektronický teodolit této přesnosti lze využívat při dlouhodobém sledování deformací, měření sedání, posunů apod. nebo ve strojírenství. Navíc má teodolit této přesnosti zabudován i tzv. automatický kompenzátor, který eliminuje případné odchylky ve svislosti přístroje.

Díky nizké energetické náročnosti dnešních elektronických teodolitů jsou tyto přístroje většinou napájeny standardními tužkovými bateriemi typu AA, které dovolí používání teodolitu po mnoho desítek hodin. Digitální teodolit, který dokáže automatizovaně měřit nejen úhly, ale i vzdálenosti se nazývá totální stanice.Další informace

Oblíbené

Teodolit Zipp02

Teodolit Zipp02

Přesný vteřinový teodolit Geomax Zipp02 pro precizní měřické práce ve strojírenství, geodézii a stavebnictví. Elektronický teodolit má oboustranný displej.

Další informace a cena >>

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo