Nivelační přístroje

youtube

Nivelační přístroje zajistí přesné výškové měření

Nivelační přístroje zajistí přesné výškové měření

Nivelační přístroje se, jak již jejich název napovídá, používají pro tzv. nivelaci nebo-li výškové měření. Správné určení výškových úrovní totiž patří k základním měřickým úlohám od počátků stavebnictví. Vývoj měřící techniky v průběhu času přešel od jednoduchých vodováh přes libelové nivelační přístroje až k současným automatickým nivelačním přístrojům využívajícím k přesnému určení vodorovné roviny tzv. závěsný kompenzátor. Prosazovat se začínají i výkonné elektronické nivelační přístroje. Nivelační přístroje se především využívají ve stavebnictví.

Nicméně přesný optický nivelační přístroj je možné využívat pro výškové měření i v jiných oborech, například při srovnávání strojírenských technologíí do vodorovné roviny nebo při určování a vytyčování výškových rovin v architektuře, zemědělství či krajinotvorbě. Nivelační přístroj by měl být v základní výbavě každé stavební firmy, jelikož kromě využití při výškovém měření jej lze v menší míře využít i pro základní úhlové měření či pro hrubé měření vzdáleností.

Které parametry nivelačního přístroje jsou důležité?

Které parametry nivelačního přístroje jsou důležité?

Nivelační přístroje se liší především svojí přesností. Pro běžné stavební práce a při měření na krátké vzdálenosti stačí nivelační přístroj s dvacetinásobným zvětšením dalekohledu, pro měření na větší vzdálenosti je vhodné vybrat přístroj se zvětšením dalekohledu nejméně 24 x, nebo ještě lépe 30 x nebo 32 x. A pozor! Mezi často opomíjené parametry při nákupu pak patří hodnota tzv. minimálního zaostření dalekohledu na cíl. Při zakoupení nevhodného přístoje se při měření ve stísněných prostorách (šachty apod.) může stát, že budete odečítat na lati ve své těsné blízkosti a nebudete na ni moci zaostřit. Nivelační přístroje mají i nastavitelný vodorovný kruh pro hrubé úhlové měření s nejmenším dílkem 1°, což je pro naprostou většinu měření dostatečně přesné. Kvalitní nivelační přístroj se dodává včetně transportního kufru.

Standardní přístroje pro přenášení výšek

Nivelační přístroj nebo nivelační sada?

Nivelační přístroj nebo nivelační sada?

Při nákupu nového nivelačního přístroje je nutné se zamyslet, zda již k němu vlastníte vhodné příslušenství, aby se vůbec dalo s přístrojem měřit. Základním příslušenstvím pro nivelační přístroj je vhodný stativ a nivelační lať. Pokud toto vybavení máte po předchozím přístroji, není nutné výše zmíněné příslušenství znovu kupovat. Nivelační přístroje jsou kompatibilní a s připevněním na původní stativ by neměly být problémy. Vyjímkou je situace, pokud máte starší stativ (30 let a více); v takovém případě se může stát, že bude nutné upravit připevňovací šroub stativu na stoupání 5/8". 

Nivelační sadu je vhodné koupit v případě, že žádné příslušenství nemáte. Nivelační sada je totiž cenově zvýhodněný set, který obsahuje nejen nivelační přístroj Pentax, ale i odolný nivelační stativ s rovnou nebo kulovou hlavou a hliníkovou teleskopickou nivelační lať.Další informace

Optický nivelační přístroj

Optický nivelační přístroj

Osvědčený optický nivelační přístroj Pentax je určen především pro přesné výškové měření. Zaostření na cíl již od 30 cm.

Optický nivelační přístroj Pentax - ceny >>

Alternativní nabídka

Nivelační sada Pentax 305

Nivelační sada Pentax 305

Cenové zvýhodněná nivelační sada Pentax 305 obsahuje spolehlivý nivelační přístroj PENTAX AP-230 s možností zaostření již od 30 cm, hliníkový nivelační stativ a odolnou teleskopickou nivelační lať délky 5 m.

Zvýhodněná cena >>

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo