Měřím.cz

Měřím dobře - měřím rád!

Nivelační přístroje

Nivelační přístroje zajistí přesné výškové měření

Nivelační přístroje zajistí přesné výškové měření

Nivelační přístroje se, jak již jejich název napovídá, používají pro tzv. nivelaci nebo-li výškové měření. Správné určení výškových úrovní totiž patří k základním měřickým úlohám od počátků stavebnictví. Vývoj měřící techniky v průběhu času přešel od jednoduchých vodováh přes libelové nivelační přístroje až k současným automatickým nivelačním přístrojům využívajícím k přesnému určení vodorovné roviny tzv. závěsný kompenzátor. Prosazovat se začínají i výkonné elektronické nivelační přístroje. Nivelační přístroje se především využívají ve stavebnictví.

Nicméně přesný optický nivelační přístroj je možné využívat pro výškové měření i v jiných oborech, například při srovnávání strojírenských technologíí do vodorovné roviny nebo při určování a vytyčování výškových rovin v architektuře, zemědělství či krajinotvorbě. Nivelační přístroj by měl být v základní výbavě každé stavební firmy, jelikož kromě využití při výškovém měření jej lze v menší míře využít i pro základní úhlové měření či pro hrubé měření vzdáleností.

Nivelační přístroj nebo nivelační sada?

Nivelační přístroj nebo nivelační sada?

Při nákupu nového nivelačního přístroje je nutné se zamyslet, zda již k němu vlastníte vhodné příslušenství, aby se vůbec dalo s přístrojem měřit. Základním příslušenstvím pro nivelační přístroj je vhodný stativ a nivelační lať. Pokud toto vybavení máte po předchozím přístroji, není nutné výše zmíněné příslušenství znovu kupovat. Nivelační přístroje jsou kompatibilní a s připevněním na původní stativ by neměly být problémy. Vyjímkou je situace, pokud máte starší stativ (20 let a více); v takovém případě se může stát, že bude nutné upravit připevňovací šroub stativu na stoupání 5/8". 

Nivelační sadu je vhodné koupit v případě, že žádné příslušenství nemáte. Nivelační sada je totiž cenově zvýhodněný set, který obsahuje nejen nivelační přístroj Pentax, ale i odolný nivelační stativ s rovnou nebo kulovou hlavou a hliníkovou teleskopickou nivelační lať.Další informace

Tato stránka používá cookies. Vice info